Оборона держави, забезпечення високої якості освіти, безпека учасників навчального процесу – пріоритетні завдання, які обговорювали на Раді ректорів представники університетів Львова разом із Львівською обласною військовою адміністрацією. Невдовзі розпочнеться навчальний рік, і нові умови життя вимагають зміни звичних форматів та розв’язання таких нагальних проблем, як переселення з гуртожитків внутрішньо переміщених осіб, військових та закладів вищої освіти, евакуйованих на Львівщину, а також облаштування укриттів у навчальних закладах і вибір формату навчання на найближчий час.
Війна стала викликом абсолютно для кожного українця, а перед закладами вищої освіти постало питання, як зберегти високий рівень освіти, незважаючи на всі труднощі, які виникли після 24 лютого. Львівщина – тиловий регіон, де тривав навчальний процес, і все це завдяки кадрам, які працюють у наших ЗВО.
«Величезне дякую вам за вашу роботу, дякую, що допомогли нам з ВПО, що зберегли свої колективи, що, попри все, молодь і студенти залишилися в наших ЗВО і країна має майбутнє. Ми будуємо міцну державу, а міцна держава – це не лише про будівлі, це про виховання наших дітей і про освіту, яку ми їм даємо. Наша молодь має майбутнє завдяки вам, тому дозвольте нагородити вас від імені Президента», – звернувся до присутніх Максим Козицький, голова Львівської ОВА.
Від імені Президента України Володимира Зеленського звання «Заслужений діяч науки і техніки України» присвоєно професорові Інституту права, психології та інноваційної освіти Львівської політехніки Михайлові Кельману, а доцента Інституту архітектури та дизайну Віктора Штеця удостоєно звання «Заслужений діяч мистецтва України».
Після урочистої частини розпочали розгляд нагальних питань, які гарантують якість навчального процесу, а це: переселення з гуртожитків ВПО, вирішення подальшої долі евакуйованих до Львова ЗВО, облаштування укриттів в університетах і вибір формату навчання.
Як зазначив директор Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації Олег Паска, найбільше навантаження щодо ВПО лягло на заклади вищої та професійно-технічної освіти. Сьогодні стосовно цього питання робота триває у двох напрямах: перший – це опрацювання списків заселених осіб для того, щоб проаналізувати, наскільки їхній статус відповідає статусу внутрішньо переміщених осіб. Другий напрям – переселення ВПО з гуртожитків, що допоможе ефективніше налагодити освітній процес.
«Внутрішньо переміщеними особами, відповідно до постанови, визначаються люди з конкретних областей. Водночас, через обставини, території, які сьогодні звільнені, розділені на поняття тих, хто має право на допомогу ВПО, і тих, хто її не отримує. Її мають право отримувати не всі, а лише ті, в громадах яких ведуться активні бойові дії, які є тимчасово окупованими, і люди, які не мають куди повертатися через зруйноване житло», – пояснив в. о. директора Департаменту соціального захисту населення Роман Андрес.
Львів став новим місцем дислокації закладів вищої освіти, зокрема й для Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба. Його курсанти з перших днів на передовій захищають нашу країну, втім головне завдання ЗВО – підготовка кваліфікованих фахівців. Нині Харків постійно обстрілюється, і можливості повернутися туди в університету немає.
«Дякую всім присутнім, які надали допомогу у вирішенні цих питань, але продовження нашого навчання несе необхідність продовження терміну нашого тимчасового розміщення на безоплатній основі на території Львівської політехніки», – зауважив перший заступник начальника університету полковник Андрій Бережний.
Його підтримали представник командування Сухопутних військ України Руслан Проценко, відповідальний за вищі військові навчальні заклади, а також начальник Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Павло Ткачук.
Наступне питання, яке стосувалося абсолютно всіх учасників навчального процесу, – це формат, у якому проходитиме навчання, і дата його початку. Як зазначив ректор Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Борис Зіменковський, умови закладів вищої освіти не уніфіковані, тому не можна такі рішення ухвалювати колективно – кожен працюватиме залежно від обставин і можливостей, які має. Це рішення підтримали одноголосно, тож кожен навчальний заклад сам визначатиме дату початку навчання та його формат.
Крім того, з огляду на нові умови життя університетам як місцям, де скупчується багато людей, потрібні якісні укриття. За словами ректора Львівської політехніки Юрія Бобала, звичайних класичних бомбосховищ немає в жодного ЗВО, тому проводитимуть переобладнання підвалів. Лише для нашого університету це коштуватиме близько мільйона гривень, а такі суми передбачають тендер. Але в умовах воєнного стану все, що стосується оборонних потреб, зокрема фінансування облаштування укриттів, для Державного казначейства у пріоритеті.
Присутні представники Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Львівській області прокоментували готовність укриттів у навчальних закладах Львівщини.
«Згідно з дорученням прем’єр-міністра України щодо приведення захисних споруд у навчальних закладах у готовність до використання, навчальним закладам потрібно створити комісії, запросити представників влади і ДСНС для того, щоб ми надали методичні рекомендації з утримання захисних споруд, після цього скласти акт про їх готовність чи неготовність. Власне перелік захисних споруд, які можуть використовуватися, – від протирадіаційних укриттів і до підвалів чи заглиблень, – має визначати сам навчальний заклад. Відповідальність за забезпечення обстеження та готовності захисних споруд лежить безпосередньо на навчальних закладах. У свою чергу Головне управління ДСНС готове надати всі необхідні методичні рекомендації щодо утримання фонду захисних споруд. Наскільки ми володіємо інформацією, не всі заклади почали це робити, а в нас не так багато часу залишилося, щоб ви визначили пріоритетні питання і щоб усунути недоліки», – зазначив Юрій Кагітін, начальник Головного управління ДСНС України у Львівській області.
Безпека та комфорт учасників освітнього процесу є пріоритетним питанням, яке до початку навчального року повинен вирішити кожен університет. Львівська політехніка на цей момент ще не обрала форму навчання, та активно працює над тим, щоб корпуси й гуртожитки були безпечні для студентів і працівників ЗВО, а навчальний процес став максимально продуктивним.