ХVІ Спеціалізована виставка «Зброя та безпека – 2019» відбулася у Міжнародному виставковому центрі впродовж 8–11 жовтня в Києві. Доцент ІІМТ Роман Зінько з кафедри автомобілебудування, а також студенти (четвертокурсники бакалаврату – Роман Кость і Святослав Борецький, першокурсник магістратури Михайло Шевців) представили на ній Львівську політехніку. Військовими роботами (а це військові мобільні роботизовані платформи, дозиметрична система для пасивної ОСЛ-дозиметрії іонізуючого випромінювання, малогабаритний комплекс для вимірювання магнітного поля корабля) політехніків зацікавилися не лише українські відвідувачі, а й закордонні. Зокрема делегація з Бразилії, відвідувачі з Саудівської Аравії, Шрі-Ланки, Казахстану, Туреччини звернули увагу на роботизовані платформи. Як представники науково-дослідного освітнього університету, політехніки також ознайомили учасників виставки зі своїми аналітичними дослідженнями на військову тематику.
Студенти Політехніки, які прибули до Києва зі своїм наставником, готували роботів до експозиції (дбали про зовнішній презентабельний вигляд, змащення механізмів, підзаряджання батарей), а також завантажували і розвантажували їх для транспортування. Студенти спілкувалися з відвідувачами (розповідати і показувати можливості моботів, тобто мобільних роботів). Якщо Роман і Святослав участь у проєкті взяли вперше, то Михайло вже торік набув у ньому трохи досвіду. Раніше він здобув друге місце в науковій роботі студентів у галузі «Військова справа» при дослідженні експлуатаційних характеристик одного з роботів «Пластун», котрий теж був представлений на виставці. Додатково цей студент продемонстрував спільну розробку кафедри автомобілебудування ІІМТ і компанії «Браш» – сидіння десантника і водія БТР (бронетранспортера).
Загалом ці студенти, а також Віталій Хома, якого з певних причин не було на виставці, задіяні у втіленні проєкту військових роботів у виробництво. Вони беруть участь в конструкторському забезпеченні (креслення, застосунок розробленої технічної документації до технологічних можливостей конкретного підприємства), допомозі у виготовленні дослідних зразків моботів.
Під час виставки відбулася VІІ Міжнародна науково-практична конференція «Проблеми координації воєнно-технічної та оборонно-промислової політики в Україні. Перспективи розвитку озброєння та військової техніки». Її цільова аудиторія – учасники, які тісно пов’язані з військовою тематикою. Роман Зінько виступив там із доповіддю «Оцінка ефективності дій мобільних бойових роботів з використанням теорії масового обслуговування».
Загалом у всіх заходах виставкової програми взяли участь 372 особи, з них 48 іноземних із 16 країн (США, Польща, Данія, Фінляндія, Бельгія, Білорусь, Австрія, Чехія, Туреччина, Німеччина, Італія, Латвія, Хорватія, Ізраїль, Китай, Казахстан). Компанії деяких країн (США, Польщі, Туреччини, Чехії) представили свою продукцію у національних павільйонах.
А що цікавого було в українській експозиції? 36 підприємств ДК «Укроборонпром», 23 підприємства ГО «Ліга оборонних підприємств України», 2 підприємства Державного космічного агентства України, а також понад 130 інших державних і приватних підприємств як ОПК, так і суміжних галузей. На виставці вони продемонстрували озброєння, військову та спецтехніку, військову авіаційну техніку та наземне обладнання, оснащення солдата, тилове забезпечення, технічні засоби охорони кордону та прикордонного контролю, а для цивільних – мисливську, спортивну, холодну зброю, екіпірування.
– Однозначно, що нашому університету треба брати участь у подібних виставках. Але на їхнє втілення потрібні більші кошти, зокрема на відрядження, транспортування (цього разу з машиною нам допоміг викладач Львівського автодорожного коледжу Тарас Круць, а з паливом – компанія «ВЕЕМ-Металавтопром»), залучення до підготовки різних підрозділів університету, – резюмує Роман Зінько.