Студенти Львівщини завершили навчальний рік із достойними спортивними результатами. Докладніше про підсумки, а також про те, що чекає освітянський спорт у новому навчальному році, спілкуємося з головним опікуном студентського спорту Львівщини, випускником Львівської політехніки, очільником Львівського обласного відділення Комітету з фізичного виховання та спорту МОН України Анатолієм Ігнатовичем.
– Анатолію, Ви задоволені участю Львівської області у XIV Універсіаді України?
– По-перше, хотів би відзначити, що на призових місцях опинились одразу два львівські виші – у своїх категоріях другі місця посіли Львівська політехніка та Львівський державний університет фізичної культури ім. І. Боберського. По-друге, ще три львівські виші опинилися у десятці найкращих, а враховуючи, що 70% змагань відбувалися на сході та в центрі України, вважаю, що результат хороший. Попри те, хотілося би бути першими, адже досконалості нема меж. У майбутньому намагатимемося повторити результат XIII Універсіади України, коли нам уперше в історії студентського спорту України вдалось вивести Львівщину на перше загальнокомандне місце.
– Улітку студенти, тренери та керівники спортивних організацій відпочиватимуть?
– Літо для студентського спорту – це не канікули, а час наймасштабнішого спортивного форуму планети – Всесвітньої літньої Універсіади. Цьогоріч вона відбуватиметься вже втридцяте в італійському Неаполі від 30 червня до 15 липня. Львівські виші делегували до складу збірної України 12 спортсменів: трьох баскетболісток, волейболіста Георгія Клепка і волейболістку Діану Франкевич, дзюдоїстку Василину Кириченко, легкоатлета Вадима Кравчука та стрільця з лука Олега Півня, фехтувальників Юрія Джуса, Максима Гаравського та Юлію Свистіль, футболіста Тараса Завійського. Відібрано найкращих з кращих, тож маємо всі підстави сподіватися, що львів’яни поститимуть фоточки з нагородами з Неаполя.
Але не універсіадою єдиною. Футболісти Політехніки (як переможці чемпіонату України з футзалу серед студентів ЗВО сезону 2018/2019) готуються до участі у фіналі Студентського чемпіонату Європи-2019 наприкінці липня у Португалії в місті Брага. А від 22 до 27 серпня спільно з Колегією студентів і аспірантів Львівської політехніки та Національним студентським союзом організовуватимемо вже XIV пленер з питань студентського самоврядування, стратегічного планування та фізичного виховання студентської молоді.
Також розпочинаємо підготовку до відзначення у вересні Міжнародного дня студентського спорту. У попередні роки ми організували масові флешмоби з підтягування на перекладині та відтисканні від землі, а цьогоріч плануємо організувати не менш масовий флешмоб з берпі – комплексного руху з одразу декількома вправами – присіданнями, відтисканнями та стрибками вгору. Восени також плануємо вперше провести Challenge Fest, третій вечірній забіг-феєрію, а також фестиваль кіберспорту.
– І студенти у таких заходах активно беруть участь?
– На жаль, не дуже. В усіх етапах Універсіади Львівщини торік взяло участь приблизно 10 тисяч студентів, що становить не більше 10% загальної чисельності студентів університетів регіону.
Не всі усвідомлюють, що якість нашого життя і здоров’я залежить від кількості годин фізичної активності, а тому пари фізичного виховання у вищих навчальних закладах є непопулярні. Студент має право вибору – піти на секцію чи на пару, обрати креативного викладача, але він просто ігнорує цей предмет. Тут я б звернув увагу на досвід Польщі, де, як і в нас, тривалий час заняття з фізичного виховання були предметом за вибором. Поляки розбудовували спортивну інфраструктуру, робили безкоштовні секції, але студенти однаково не дбали про своє здоров’я й ігнорували фізичну активність. З ухваленням нової редакції закону про вищу освіту, що набув чинності наприкінці 2018 року, у Міністерстві науки і вищої освіти Республіки Польща видали підзаконний акт, що зробив фізичну культуру обов’язковою. Гадаю, щоб забезпечити сталий розвиток у сфері фізичної культури і спорту та формувати здоровий спосіб життя студентів, нам потрібно взяти приклад із західних сусідів.
Загалом у будь-якому питанні важливо, де ти креслиш межу: свобода вибору має бути, але й фізична активність теж. Фізична культура і спорт забирають часовий ресурс, проте служать лише зростанню особистості й руху вперед. Тож, підсумовуючи, хочу висловити сподівання, що рухова активність стане трендом нового навчального року.