Щорічно в період вступної кампанії абітурієнтів турбує питання, яку ж форму навчання обрати – денну чи заочну? У чому переваги однієї форми над іншою? Сьогодні ми спілкувалися зі студенткою заочної форми навчання Софією Завадкою, яка раніше навчалася разом із усіма, відвідувала пари й жила цікавим студентським життям, однак надумала змінити це. Ми вирішили дізнатися, що вплинуло на її вибір і чи варто обирати заочне навчання. Докладніше – в інтерв’ю.
– Софіє, розкажи про свою успішність під час денної форми навчання.
– Коли я була на парах, відвідувала всі практичні, модулі, лекції та семінари, справді вчилася. А ще виконувала домашні завдання, старанно сиділа в аудиторіях, завжди була сконцентрована на навчанні, тому й успішність була відповідна. Зараз я приділяю менше часу цьому. Працюю. Та й заочне навчання потребує менше уваги, зосередженості. А назагал це дуже різні речі. На денній формі ти слухаєш і можеш щось уточнити, запитати про те, що тебе цікавить. А заочникам дають матеріал на самостійне опрацювання.
– Які були стосунки з одногрупниками й викладачами?
– З одногрупниками були чудові стосунки. Ми провадили багато часу разом на парах. Та й самими парами не обмежувалося. Бувало, після важкого студентського дня, ми йшли разом відпочивати. З багатьма здружилися й часто допомагали розібратися в домашніх завданнях один одному. З викладачами теж усе було чудово. Я не мала жодних конфліктів, мене знали як відповідальну та старанну студентку.
– Чому ти надала перевагу заочній формі навчання?
– Заочне навчання для мене було оптимальним варіантом, оскільки я працювала ще від першого курсу. Мені важко було поєднувати навчання та роботу. Виходило казна-що. Не було високого результату – ні в університеті, ні на роботі. Тому, я зробила такий вибір.
Я працюю у політичній партії. Зайнята від ранку до вечора, щодня, часто навіть у вихідні. Вільного часу в мене немає, а денна форма навчання вимагає регулярного відвідування пар, чого я не можу собі дозволити через дуже щільний графік
– Як ти опишеш навчальний процес на заочній формі?
– Насправді це тотальний хаос. Там не навчаєшся толком, просто числишся як студент. Я намагаюся приділяти цьому якнайбільше часу, оскільки освіта мені важлива не тільки на папері, але й у голові. Закінчити університет і нічого не знати – це просто жах. Я докладаю максимально можливих зусиль для того, щоб хоч якось надолужити навчальну програму. Проте вдається це не часто. Дуже важко відслідкувати що і коли має проходити, яка тема навчання на порядку денному і коли те чи інше заняття.
– Які є переваги над денною формою навчання?
– Насправді переваг як таких немає. Ти менше дізнаєшся на заочній формі. Навіть цікава мені дисципліна, яка була під час відвідування університету, зникла. Я не переймаюся стосовно того, що мені зранку треба не запізнитися на пару. Я тепер так переживаю стосовно роботи. Відсутність цієї дисципліни це погано, адже навчання таким чином відходить на другий план. Робота займає найбільшу частину. Єдиною перевагою є час, якого в тебе на заочній формі навчання чимало. Проте це тимчасово, адже потім приходить сесія і ти просто берешся за голову від об’єму тієї інформації, яку потрібно надолужувати.
– Ти не сумуєш за одногрупниками, за звичним колом спілкування для студента?
– Часто не вистачає спілкування з друзями з університету. Попри пандемію, мої колишні одногрупники підтримують спілкування, десь зустрічаються. Я втратила з ними контакт і зараз важко буде його відновити. Часто згадую як весело проходили наші пари, як ми навчалися, сміялися й відпочивали разом. Своїх одногрупників на заочній формі я навіть не знаю. Не знаю ні імен, ні як виглядають, тому спілкування в межах інституту відсутнє. Але мета потребує жертв.
– Які перспективи стосовно кар’єри журналіста?
– Основним напрямком моєї діяльності є політика. Журналістика часто виручає, адже я займаюся медіа-роботою в партії і паралельно працюю в місцевій редакції – кореспондентом. Крім Цього пишу зараз політичну програму на радіо. Перспектива завжди є! Головне – бажання і наполегливість.
– Підсумуємо. Заочне навчання це...?
– Заочне навчання – це класно, якщо ти маєш роботу і тобі потрібна вища освіта для посади. Ти не просиджуєш штани в університеті, а здобуваєш освіту й паралельно заробляєш гроші, будуєш собі майбутнє: кар’єру та особисте. Щоб щось знати – потрібно вчитися, і не важливо денна це форма чи заочна. Про спектр переваг та недоліків я вже говорила раніше. Про якість освіти – теж. Це вихід тільки в тих випадках, коли маєш роботу або просто не можеш навчатися на денній формі через інші причини. А варто чи ні вирішувати вам...