23 листопада 2023 року львівські політехніки мали змогу відвідати семінар «Підприємницькі навички в умовах війни» та дізнатися більше про підприємництво, зокрема про те, як його розпочати і здобути на це грант від держави за програмою «єРобота». Захід організував відділ працевлаштування та зв’язків з виробництвом Львівської політехніки спільно із Львівською філією Львівського обласного центру зайнятості населення під егідою проєкту «Європейський рік навичок 2023».
Семінар проводила Наталія Рева – начальниця відділу Львівської філії Львівського обласного центру зайнятості (ЛОЦЗ). Захід покликаний розвивати підприємницькі навички й ініціативність молоді.
На початку зустрічі студенти мали змогу пройти тест на визначення своєї підприємницької схильності через сканування QR-коду на екрані. Результат допоміг з’ясувати, які задатки вони мають, і, можливо, підштовхнув їх до започаткування власної справи.
Насамперед треба було визначитися з тим, що таке підприємництво й самозайнятість. Студенти виявили кмітливість і вже досить багато про це знали.
– У підприємництві ми страхуємося, ризикуємо, щоб створити щось нове, якусь брендову річ, щось нове запатентувати, – зауважила Наталія Рева.
Важливим питанням на зустрічі були навички, які знадобляться підприємцеві. Адже крім фактичних знань у сфері діяльності – hard skills – йому обов’язково потрібні вміння ефективно працювати в колективі та комунікувати з партнерами – soft skills.
– Створюючи свій бізнес, навіть якщо ви починатимете справу як один підприємець без найманих працівників, ви маєте пам’ятати, що soft skills – це найважливіше підґрунтя, – наголосила спікерка.
Аудиторія дізналася, зокрема, до кого звернутись і як оформити відповідну реєстрацію.
– Тепер «Дія» дає можливість, не виходячи з дому, за один день зареєструватися як приватний підприємець, – поінформувала пані Наталія.
Неабиякою можливістю для молодого бізнесу є здобуття грантів на свою справу. Їх видає як держава, так і західні інвестори.
– Одна з найпростіших програм, якими можна скористатися на сьогодні, – це «єРобота»: співфінансування Ощадбанку і Центру зайнятості, – зазначила спікерка.
Пройшовши репутаційну перевірки в Ощадбанку та заповнивши відповідні документи, за цією програмою можна отримати грант на суму від 50 до 250 тис. гривень. Витратити кошти на умовах та у відповідному відсотковому співвідношенні можна на закупівлю певного обладнання, матеріалів, сировини та на рекламу для початку роботи у межах шести місяців.
– На Львівщині подано понад тисячу позитивних рішень. Найбільше брали грантову підтримку на роздрібну й оптову торгівлю, ремонт автотранспорту, переробну промисловість, охорону здоров’я і сферу краси, – розповіла Наталія Рева.
Чимало кав’ярень і ресторанів, за її словами, перейшли з продажу на виготовлення харчової продукції та її доставляння. Доволі популярним напрямом сьогодні стає виготовлення сухих пайків як для війська, так і для цивільних, що мають проблеми з доступом до електропостачання.
– Головне бажання, кошти є, – підсумувала Наталія Рева.
Цього року на грантову підтримку підприємців держава виділяла 2 млрд гривень, а наступного року може й утричі більше. Тож це чудова нагода для ентузіастів з нашого університету. Якщо є бажання й далі розвивати підприємницькі навички, Львівський обласний центр зайнятості запрошує на майбутні вужчі тренінги, які планують організувати спільно зі Студією кар’єри Львівської політехніки, або в Центр професійно-технічної освіти, де вам допоможуть зі складанням бізнес-плану.