Заслуга людини, її велич визначається її справами, її внеском у загальну скарбницю державних досягнень, незалежно від ділянки його роботи, його професійної орієнтації. Шановний Віталій Якович Гуменюк обрав для себе такою ділянкою економічну науку, якій він присвятив півстоліття свого життя. Поступивши у 1963 році на економічний факультет Львівського політехнічного інституту, пройшов складний і довгий шлях від випускника цього навчального закладу (1968) до захисту кандидатської (1972) та докторської дисертацій (1989) і присвоєння звання професора. Він обіймав посаду завідувача кафедри «Економіка» у франкомовному університеті м. Аннаба (Алжир); професора і завідувача галузевої лабораторії ІНЕМ, був засновником та завідувачем кафедри «Трудові ресурси та підприємництво» Національного університету водного господарства та природокористування (м. Рівне), брав участь в розробці рекомендацій до стратегій соціально-економічного розвитку Рівненського краю, активно співпрацював з його міською та обласною державними адміністраціями.
Він був членом спеціалізованої ради, редакційної колегії збірника наукових праць НУВГП, науково-методичної ради та науково-технічної ради НУВГП, членом наукової ради Міністерства освіти і науки України, Підкомісії з управління персоналом та економіки праці Науково-методичної комісії з економіки та підприємництва Міністерства освіти і науки України.
Багаторічна наукова праця професора В.Я. Гуменюка (більше 150 наукових робіт, серед яких підручники, монографії, навчальні посібники) сприяла розвитку конкурентного середовища та реформуванню механізмів ринкового господарювання у багатьох галузях народного господарства, а також і вищої освіти, про що свідчить присвоєння йому звання «Відмінник освіти» і занесення на дошку пошани.
Бажаємо шановному ювіляру міцного здоров’я, душевного тепла, благополуччя, оптимізму, наснаги у скарбничку його інтелектуальної душі – невичерпного джерела педагогічної майстерності!