Науковий проєкт «Одержання гідрогелів біомедичного призначення в умовах мікрогравітації», розроблений командою учнів 11 класу Сколівської школи І–ІІІ ступенів № 2 імені Стефанії Вітрук, у 2024 році переміг у Всеукраїнському конкурсі шкільних космічних експериментів. Учні не лише отримали можливість спостерігати за запуском космічного корабля з космічного центру Кеннеді NASA, але й стали учасниками унікального експерименту. У жовтні минулого року їхня мінілабораторія вирушила на Міжнародну космічну станцію, на якій космонавти провели процес отримання полімерного гідрогелю в умовах мікрогравітації. Паралельно ідентичний експеримент відбувався й на Землі в лабораторних умовах.
Після виконання місії перша мінілабораторія з отриманим у космосі полімером успішно повернулася в Україну. У січні учні разом зі своєю вчителькою хімії Ларисою Романишин і консультантами з кафедри хімічної технології переробки пластмас Інституту хімії та хімічних технологій Львівської політехніки – д.т.н. Олександром Гриценком і к.т.н. Володимиром Моравським – провели завершальний етап дослідження, впродовж якого вивчали вплив мікрогравітації на процес отримання гідрогелів, їхню структуру та властивості, порівнюючи зразки, отримані на МКС і на Землі.
Виконання цього проєкту є прикладом того, як наполегливість, зацікавленість учнів та підтримка дорослих можуть привести до значних досягнень. Вітаємо команду з успішним закриттям проєкту, бажаємо учням нових наукових звершень та відкриттів!