28 жовтня у рамках навчального курсу професійного спрямування «Моделювання, проєктування і обладнання хіміко-фармацевтичних підприємств у системі GMP» (лектори – професорка Марина Стасевич та доцент Андрій Милянич) для студентів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 226 «Фармація, промислова фармація» кафедри технології біологічно активних сполук, фармації та біотехнології Інституту хімії та хімічних технологій Львівської політехніки відбулася гостьова лекція працівника АТ «Галичфарм» ТМ «Артеріум» Андрія Чепіля на тему «2D-кодування ліків для захисту від фальсифікації. Track and trace системи».
На початку доповіді запрошений лектор ознайомив студентів та викладачів з наявними видами фальсифікації лікарських засобів та застосуванням 2D-кодування для захисту споживачів від підробок. Присутніх поінформували про підходи до реалізації практики дворівневої верифікації двовимірного кодування упакування ліків у Європейському Союзі, які стали обов’язковими з 2019 року. Відповідно в Україні вимоги до маркування мають бути адаптовані до законодавства ЄС. Лектор звернув увагу присутніх, що обов’язкове маркування 2D-кодом вторинного упакування рецептурних ліків має розпочатися з 2028 року, а безрецептурних – з 2030 року.
Під час лекції аудиторію ознайомили з термінами «серіалізація» та «агрегація» у контексті маркування ліків, які відіграють ключову роль у забезпеченні безпеки, допомагаючи уникнути фальсифікації та нелегального обігу лікарських засобів, а також швидко виявляти й вилучати неякісні або небезпечні фармацевтичні продукти з ринку.
Далі Андрій Чепіль розповів про Track and trace системи, які дають змогу зробити процес відстеження продукції від виробника до споживача максимально прозорим, запобігаючи будь-яким елементам фальсифікації, та показав приклади технічних рішень таких систем, які можна реалізовувати на фармацевтичних виробництвах.
Презентований матеріал щодо 2D-кодування ліків спонукав присутніх до запитань та обговорення теми фальсифікації лікарських засобів.