12 листопада 2024 року в студентському просторі «ІІІ поверх» Студентської бібліотеки Національного університету «Львівська політехніка» відбулось засідання євроклубу EU for YOU в межах проєкту «Глобальне відповідальне лідерство ЄС: зміна клімату, захист навколишнього середовища та гуманітарна допомога» (EU_LEAD) за підтримки програми Erasmus+ напряму Жан Моне та у партнерстві з Ресурсно-аналітичним центром «Суспільство і довкілля» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проєкту «На шляху до членства в ЄС: адвокація екологічних і кліматичних питань».
Цього разу формат проведення засідання євроклубу був особливим – у форматі тренінгу на тему «Екологічний та кліматичний вимір вступу України в ЄС». Мета екотренінгу полягала в тому, щоб підвищити поінформованість представників академічної спільноти про процес вступу в ЄС у частині охорони довкілля та зміни клімату.
На захід до студентської молоді завітали два спікери з Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля», а саме:
- Андрій Андрусевич – старший аналітик, тема виступу – «Європейська інтеграція України: шлях від Угоди про партнерство до членства в ЄС»;
- Зоряна Козак – старша аналітикиня, тема виступу – «Глава 27 «Довкілля і зміна клімату».
Тренінг складався із двох частин, а саме:
- загальної (загальні євроінтеграційні питання, функціонування ЄС, acquis ЄС, переговорний процес);
- спеціальної (питання, що стосуються Глави 27 «Довкілля і клімат»).
Презентації тренерів поєднувались із практичними вправами та мережуванням.
Андрій Андрусевич наголосив на тому, що вступ України до ЄС – це масштабна робота з адаптації законодавства, впровадження реформ та досягнення європейських стандартів у різних сферах, і дав відповідь на питання, хто саме стоїть за цими змінами і що Україна вже зробила для наближення законодавства у сфері охорони довкілля і зміни клімату. Також спікер зазначив, що початок переговорів означає таке: країна бере на себе зобов’язання відповідати критеріям ЄС. Для цілей переговорного процесу acquis розділяють на 35 «переговорних» розділів, що об’єднані у кластери, кожен з яких охоплює ключові сфери державної політики.
Зоряна Козак закцентувала увагу на тому, що за результатами селф-скринінгу із 156 актів у сфері охорони довкілля і зміни клімату 13 вже імплементовано (Глава 27 «Довкілля і зміна клімату)».
Окрім цього, спікери констатували той факт, що Україна має імплементувати значно ширший перелік нормативно-правових актів ЄС, аніж передбачено в Угоді про асоціацію. Це включає питання довкілля та зміни клімату, які перетинаються з багатьма секторами, такими як енергетика, промислова політика, сільське господарство і транспорт. Для цього знадобляться чималі часові та ресурсні вкладення, зокрема на переклад документів ЄС у сфері охорони довкілля та зміни клімату.
Сфокусовано увагу учасників тренінгу й на тому, що вступ України до Європейського Союзу – це не лише про законодавство, а й про об’єднані зусилля суспільства, бізнесу та держави. ЄС встановлює чіткі орієнтири, але лише разом ми зможемо пройти цей шлях швидше. Імплементація норм ЄС відкриває нові можливості для кожного. Для бізнесу це – нові ринки та перспективи, для населення – нові робочі місця та вищі стандарти життя.
Упродовж засідання євроклубу спікери почергово ділились цікавою та актуальною інформацією зі студентами-міжнародниками, аспірантами, викладачами та учасниками команди EU_LEAD. Формат тренінгу дуже сподобався студентам, оскільки у них була можливість отримати більш докладну інформацію за темою виступу, поставити питання, подискутувати й поділитися своїми знаннями.
До заходу долучилося 29 учасників, кожен з яких отримав сертифікат. Команда проєкту EU_LEAD щиро дякує всім учасникам тренінгу та спікерам і продовжує готувати інші, не менш цікаві події!
З докладнішою інформацією про EU_LEAD можна ознайомитися на сайті проєкту в межах Порталу Львівської політехніки.