Лише близько 12 років Львів отримує воду цілодобово. Раніше її подавали за графіком. Містяни могли прийняти душ, приготувати щось чи попрати з 6.00 до 9.00 ранку або з 18.00 до 21.00 вечора. Тепер же воду можна використовувати необмежено й у будь-який час.
Чи не призведе це до нестачі води?
Львів розташований на водорозділі Балтійського та Чорного морів. Саме тому в місті немає річки, окрім Полтви, яку використовують як головний каналізаційний колектор. У таких умовах єдиний вихід – використовувати підземні джерела води. А вони, як і будь-які інші ресурси, можуть вичерпатися.
– Якщо неграмотно і надмірно експлуатувати будь-яку енергію, вона вичерпається. Але поки що, за даними гідрогеологічних експедицій, у Львові запасів води має вистачити надовго. Джерела поповнюються водою зі снігу чи дощів, – розповідає завідувач кафедри гідротехніки й водної інженерії Інституту будівництва та інженерних систем Львівської політехніки Володимир Чернюк.
До того ж, додає він, за часів незалежності рівень споживання води у Львові зменшився.
– Якщо трохи зануритися в історію, на час розвалу Радянського Союзу Львів мав 18 водозаборів. 17 з них поділялися за напрямками: північні, південні, східні та західні. А ще один водозабір був у Тернополі. Зараз воду звідти не використовують, бо на початку 1990-х Львів споживав 500 тисяч метрів кубічних води на добу, а зараз більшість підприємств не працюють, і споживання води зменшилося, – пояснює Володимир Чернюк.
Експерт також зауважив, що у випадку дефіциту води для Львова є альтернативи – це річки Дністер або Стрий.
До речі, зі Стрия воду беруть і зараз, але не безпосередньо з річки, а зі свердловин, які наповнюються річковою водою.
– Стрий – гірська річка. Вона несе багато піску, а вода фільтрується через пісок і гальку. До свердловин вода доходить очищеною і без піску, – каже Володимир Чернюк.
Щодо України загалом, то Володимир Чернюк зазначив, що нашу країну відносять до держав із малим забезпеченням водою. Тільки на Поліссі є достатньо цього ресурсу.
– На Сході чи в Криму мало води. Ми бачимо, яка ситуація на півострові. Не подаємо воду, і її немає. Хоч свердловин і набурили, але вони поповнюються сотні років. Тож, якщо не постачати воду, то її й не буде. А по Україні у нас є Дніпро, але ми не можемо забирати всю воду з нього чи інших річок. Треба просто по-господарськи ставитися до води, – наголошує експерт.
Повний текст матеріалу – на сайті Lviv.Media.