Індивідуальні стипендії – один із типів Дій Марії Склодовської-Кюрі, спрямований на розвиток творчого та інноваційного потенціалу досвідчених науковців, які прагнуть підвищити свою кваліфікацію та отримати нові навики шляхом міжнародної та міжгалузевої мобільності.
- Види стипендій:
- Європейські стипендії (European Fellowships – EF);
- Міжнародні стипендії (Global Fellowships – GF).
- Європейські стипендії (EF) поділяються на:
- Стипендії для відновлення кар'єри (Career Restart Panel – CAR) – надають фінансову підтримку науковцям, які бажають відновити роботу в Європі після перерви, наприклад, відпустка по догляду за дитиною; обов'язкова вимога – стипендіат не повинен здійснювати наукову діяльність протягом не менше 12 місяців з 18 місяців до терміну подання проектних пропозицій на конкурс.
- Стипендії для повернення та реінтеграції в Європі (Reintegration Panel – RI) – відкриті лише для громадян країн-членів ЄС, або асоційованих країн; надаються науковцям, які протягом тривалого періоду працюватимуть в Європі; фінансування надаватиметься в межах окремої панелі за багатопрофільною реінтеграцією.
- Стандартні європейські стипендії (Standard EF).
- Стипендії для суспільства та підприємств (Society and Enterprise Panel) – відкриті для виконання проектів у неакадемічному секторі.
Widening Fellowships – НОВЕ У РОБОЧІЙ ПРОГРАМІ 2018–2020 рр. Конкурс автоматично проводиться серед проектних пропозицій, поданих на конкурси MSCA-IF-EF, які подолали допустимий поріг, але не отримали фінансування за основним конкурсом і установа, яка прийматиме науковця розташована в країні-учасниці ЄС (Болгарія, Естонія, Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Хорватія, Чехія) або асоційованій країні (Албанія, Боснія і Герцеговина, Вірменія, Грузія, Македонія, Молдова, Сербія, Туреччина, Туніс, Україна, Фарерські острови, Чорногорія).
-
Міжнародні стипендії передбачають відрядження в треті країни (з дотриманням відповідних правил мобільності) та обов’язкову фазу повернення до установи, яка приймає науковця (з країн-учасниць ЄС або асоційованих країн). Тривалість фази повернення – 12 місяців.
Цільова аудиторія: Досвідчені та талановиті науковці з науковим ступенем (doctoral degree), або з досвідом науково-дослідної роботи не менше чотирьох років (еквівалент повної зайнятості). Обмежень щодо країни проживання та національності учасників немає.
Умови участі:
- Консорціум не створюється. Фінансування отримує бенефіціар – юридична особа, заснована в державі-учасниці ЄС або асоційованій країні, яка приймає науковця під час виконання проекту (бенефіціар у Стипендіях для суспільства та підприємств повинен бути з неакадемічного сектору).
- Угода між науковим керівником/куратор установи, яка приймає та науковцем/аплікантом. Вибір тематики досліджень здійснює куратор/науковий керівник установи, яка прийматиме науковця, спільно з аплікантом.
- Відповідно до тематики наукових досліджень проектні пропозиції можуть подаватись до одного з восьми комітетів оцінювання (evaluation panels): хімія (Chemistry (CHE)), суспільні та гуманітарні науки (Social Sciences and Humanities (SOC)), економіка (Economic Sciences (ECO)), інформатика і техніка (Information Science and Engineering(ENG)), навколишнє середовище та науки про Землю (Environment and Geosciences(ENV)), біологічні науки (LifeSciences(LIF)), математика (Mathematics (MAT)) та фізика (Physics (PHY)).
- Також узгоджується План розвитку наукової кар’єри (Career Development Plan), який повинен містити опис: наукової роботи; діяльності, спрямованої на професійну підготовку і кар’єрний ріст апліканта, в тому числі тренінги, планування публікацій та участь у конференціях.
- Обов’язкова вимога – міжнародна мобільність (підтримується також міжсекторальна мобільність [cross-sectoral mobility]).
- Вимоги мобільності:
для здобуття стандартних європейських стипендій – науковець не повинен проживати, або здійснювати основну діяльність в країні установи, яка прийматиме, більше 12 місяців упродовж трьох років до кінцевого терміну подання проектних пропозицій на конкурс;
для здобуття стипендій для відновлення кар'єри – науковець не повинен проживати, або здійснювати основну діяльність в країні установи, яка прийматиме, більше 36 місяців упродовж п'яти років до кінцевого терміну подання проектних пропозицій на конкурс.
Фінансування від ЄС: Фінансування отримує установа, яка приймає стипендіата (як правило, установа однієї з країн Європи). Покриваються витрати на проживання, дорожні витрати, витрати на утримання сім’ї, а також витрати на науково-дослідну роботу, накладні витрати. Бенефіціар може залучати (recruit) науковців лише на підставі трудового договору або прямого договору (equivalent direct contract) з повним соціальним пакетом (який включає: лікарняні, відпустку по догляду за дитиною, допомогу безробітним та з інвалідності, право на пенсію, виплати у разі нещасних випадків на виробництві чи професійних захворювань) крім випадків, коли таке заборонено національним законодавством. У випадку якщо немає можливості укласти трудовий договір, бенефіціар повинна залучати науковців на підставі «фіксованого розміру стипендії» (fixed-amount fellowship). У цьому випадку витрати науковця на проживання буде зменшено вдвічі і бенефіціар повинен переконатися в тому, що науковець володіє мінімальним соціальним пакетом.
Максимальна тривалість проекту: тривалість стипендії (від одного до двох років).
Максимальна тривалість відряджень (може використовуватись повністю або поділятись на періоди) залежно від тривалості стипендії:
- три місяці при тривалості стипендії ≤ 18 місяців.
- шість місяців при тривалості стипендії > 18 місяців.
Установа, яка приймає: університети, науково-дослідні центри, компанії (малі та середні підприємства), інші неакадемічні установи.
Галузь досліджень — довільна (крім галузей, зазначених в угоді Євроатом).
Очікуваний результат:
на рівні науковця:
- збільшення навичок, покращення обміну знаннями, забезпечення новими перспективами кар’єрного росту в неакадемічному секторі;
- у довгостроковій перспективі – збільшення кількості знань та ідей, перетворених на товари та послуги;
- збільшення внеску в економіку та суспільство, заснованих на знаннях (knowledge-based economy and society);
на рівні установи:
- зміцнення співпраці;
- покращення трансферу знань;
- підвищення потенціалу задіяних установ;
на рівні системи:
- збільшення міжнародної, міждисциплінарної та міжсекторальної мобільності дослідників Європи;
- зміцнення людських ресурсів Європи, краща підготовка дослідників;
- покращення інформування суспільства про результати наукових досліджень;
- підвищення якості наукових досліджень та інновацій для зростання конкурентоспроможності Європи.