Світовий банк є однією з найпотужніших міжнародних кредитно-фінансових установ, що підтримує розвиток освіти в Україні. У межах проєкту UIHERP «Удосконалення вищої освіти заради результатів» Банк виділив 200 мільйонів доларів. Розраховувати на підтримку можуть конкурентоспроможні заклади вищої освіти.
Перший ключовий напрям уже на стадії реалізації. Інвестиції в розмірі півтора мільйона доларів США в науково-навчальне обладнання отримають університети, що пройшли реорганізацію. Наразі обладнання постачають у виші Одеси, Миколаєва та Дніпра. До списку університетів, які беруть участь у проєкті, входить також Львівська політехніка, до якої минулого року приєднано Українську академію друкарства.
Проректор з наукової роботи, доктор технічних наук, професор Іван Демидов підтвердив участь нашого університету в проєкті:
— У 2024 році Львівську політехніку запросили приєднатися до ініціативи UIHERP «Удосконалення вищої освіти заради результатів». Ми пристали на пропозицію. Попередньо на засіданні ректорату обговорили участь у проєкті з урахуванням інтересів університету та можливостей модернізації лабораторій і обладнання окремих загальноуніверситетських підрозділів. Підписали угоду з Міністерством освіти і науки.
— Перший транш планують спрямувати на модернізацію та закупівлю обладнання для навчальних і науково-дослідних лабораторій. Які структурні підрозділи Львівської політехніки мають у цьому нагальну потребу?
— Щоб відповісти на це запитання у контексті обладнання науково-дослідних лабораторій, треба насамперед зрозуміти, наскільки це обладнання науковцеві потрібне. А зрозуміти це неважко, якщо керуватися, по-перше, інформацією про наявність висококваліфікованих кадрів і наукових шкіл — що більший цей потенціал, то вищий пріоритет закупівлі, по-друге, перспективами комерціалізації результатів, яких можна досягти за допомогою обладнання, як-от виконання госпдоговірних робіт, створення високовартісних прототипів, спрощення рутинних досліджень, по-третє, перспективами подання заявок на гранти/проєкти/НДР тощо.
Науковці часто потребують для повсякденних досліджень або навчального процесу обладнання, вартість якого подекуди дуже висока. Добре, коли вдається закупити його за грантові кошти. А коли це кошти з бюджету університету чи урядові кредитні? Тому важливо правильно розставляти пріоритети у поповненні матеріально-технічної бази університету, особливо в умовах воєнного часу.
В нас є наукові групи, які успішно працюють і мають реальні запити. Намагаємося їх задовольнити за рахунок базового фінансування та коштів університету. У межах проєкту UIHERP ми подали заявку на закупівлю сканувального електронного мікроскопа з енергодисперсійним спектрометром. Цього року очікуємо його отримати та запустити в роботу. Закупівля перебуває на стадії постачання обладнання, тривають підготовчі роботи. Зокрема, за кошти МОН встановлено сонячну електростанцію для підтримки безперебійної роботи дороговартісного обладнання в умовах можливих вимкнень електроенергії. На сьогодні на етапі погодження також придбання обладнання для університетського Центру опрацювання даних (ЦОД), зокрема обчислювальних серверів, спеціалізованого устаткування для Науково-технічної бібліотеки, спеціалізованого програмного забезпечення, мультимедійних аудиторій для навчально-наукових інститутів.
— Отже, сім разів відміряй, один раз відріж. А як на вашу думку, півтора мільйона доларів у реорганізований ЗВО — це багато чи мало?
— Можливо, для когось це звучить дивно, але півтора мільйона доларів на забезпечення навчальних і науково-дослідних лабораторій сучасним обладнанням — це крапля в морі. Якщо говорити про модернізацію певних напрямів університету, то цих коштів вистачить хіба на те, щоб перейти на обладнання сучасного покоління, хоча і трішечки якіснішого від того, що вже використовують провідні закордонні університети. На жаль, обладнання, наприклад, для рутинних аналітичних досліджень, яке не є чимось надзвичайним для європейських університетів, для нас усе ж доволі дороге.
— Враховуючи всі «за» і «проти», на яке конкретно обладнання університет воліє скерувати півторамільйонну частку підтримки від Світового банку і які структурні підрозділи його отримають?
— У першу чергу обладнання отримають ті підрозділи, які здебільшого обслуговують університет загалом. Йдеться, зокрема, про Навчально-технічний центр мережевих технологій. Не будуть обділені й Інститут хімії та хімічних технологій, Інститут інформаційно-комунікаційних технологій та електронної інженерії, Інститут прикладної математики та фундаментальних наук, Інститут механічної інженерії та транспорту, Інститут комп’ютерних наук та інформаційних технологій, а також Центр комунікацій і Науково-технічна бібліотека.
У межах проєкту планують придбати низку позицій мережевого інфраструктурного спецобладнання, а також, як я вже згадував, сканувальний електронний мікроскоп з енергодисперсійним спектрометром для зазначених вище інститутів; деяке обладнання для студії зі створення навчальних відеоматеріалів; проєктори, екрани, ІР-камери та мікрофони в аудиторію для проведення гібридних навчальних занять; сканер, комп’ютери та сервер для НТБ і ЦОД тощо. Тут і відповідь на запитання про відношення номінальної вартості півтора мільйона доларів до реальної, яка в нашому випадку визначається кількістю запропонованого до придбання обладнання для потреб Львівської політехніки.