На кафедрі електронної інженерії ІТРЕ відкрили лабораторію систем безпеки та охорони

Ігор Голод, Центр комунікацій Львівської політехніки
Фото з відкриття лабораторії

На кафедрі електронної інженерії (ЕЛІ) Інституту телекомунікацій, радіоелектроніки та електронної техніки (ІТРЕ) Національного університету «Львівська політехніка» відкрили лабораторію систем безпеки та охорони.

Обладнання для лабораторії надала міжнародна технологічна компанія і найбільший у Європі виробник систем безпеки Ajax Systems. З її продуктами працюють понад три мільйони кінцевих користувачів і 200 тисяч PRO-користувачів у 187 країнах світу. Серед пріоритетів компанії — підтримка й розвиток інженерної освіти в Україні.

У пресрелізі Ajax Systems наведено цитату її засновника й голови наглядової ради Олександра Конотопського: «Щоб крутих спеціалістів ставало більше — інвестуємо в їхню освіту».

Під час презентації однієї з лабораторій, обладнаних у закладах вищої освіти спільно з Ajax Systems, Олександр Конотопський розповів студентам:

— Я навчався в технічному виші. Усе, чим користувався під час навчання, було старшим за мене. Ще до початку повномасштабного вторгнення в Україну наша компанія мала ідею оновити у ЗВО обладнання всіх лабораторій, пов’язаних з електронікою, — щоб ви одразу в університеті працювали з тим, із чим будете мати справу на комерційному ринку. Ідея дуже проста — дати вам інструменти, щоб ви не гаяли часу в університеті.

Під час відкриття лабораторії на кафедрі ЕЛІ Львівської політехніки інженер-розробник Ajax Systems Олександр Церковний запевнив, що його компанію цікавлять фахівці, які вміють користуватися сучасними мікропроцесорами й розробляти на їх основі інженерні рішення в галузі інформаційно-комунікаційних технологій та електронної інженерії. Директор ІТРЕ Леонід Озірковський доповнив:

— Тому Ajax Systems, власне, подарувала нам понад десяток різних відлагоджувальних плат для розроблення та прототипування програмно-апаратних пристроїв і систем на базі мікроконтролерів STM32, датчики, бездротові камери, модеми та спеціалізоване вимірювальне обладнання (осцилографи, аналізатор спектра, генератори, мультиметри). І це тільки початок — ще додадуть. Студенти зможуть складати в лабораторії, наприклад, прототипи охоронних систем і досліджувати їх чи придумати свої системи. Це на рівні бакалавра. Магістри можуть проводити серйозні наукові дослідження. Приміром, запропонувати методи нейтралізації датчика і з’ясувати — як зробити так, щоб його не змогли нейтралізувати.

— Чия була ініціатива відкриття лабораторії?

— Для підвищення якості підготовки інженерів на кафедрі ЕЛІ дійшли висновку, що потрібно поліпшити навчання студентів у галузі проєктування вбудованих систем, пристроїв ІоТ з використанням сучасних мікроконтролерів. Відтак асистент кафедри електронної інженерії, доктор філософії Сергій Мельников почав звертатися до різних ІТ-компаній із пропозицією співпраці — підкорегувати під їхні потреби наші навчальні програми, отримуючи для цього від них відповідне обладнання.

В Ajax Systems відгукнулися й запропонували допомогу з оновленням наших навчальних дисциплін, а також надали нам спеціалізовані мікроконтролерні системи, аналізатор спектра, цифрові осцилографи й генератори, тобто повний комплект обладнання, завдяки якому наші випускники здобувають хороші практичні навички та вміння і витрачатимуть значно менше часу на адаптацію в тих компаніях, де працюватимуть.

— Чим зацікавила Ajax Systems Львівська Політехніка?

— Перш ніж надати нам обладнання, в Ajax Systems переконалися, що в нас високий рівень освіти та наявна матеріальна база — компаніям потрібні інженери, які вміють працювати із сучасним обладнанням. Але щоб лабораторія запрацювала, важливо не тільки отримати обладнання, а й продумати дидактично та методично те, як його використовувати.

Відповідні лабораторні роботи, у співпраці з фахівцями Ajax Systems, провели викладачі кафедри ЕЛІ — доцентка Ольга Шимчишин та асистент Сергій Мельников. Тож уже з наступного семестру в цій лабораторії можна буде проводити повноцінне навчання.

Асистент кафедри ЕЛІ Сергій Мельников зазначив:

— Після того як ми ознайомили Ajax Systems з нашими навчальними дисциплінами, працівники компанії виявили зацікавленість, щоб наші студенти освоїли мікропроцесори STM32. Ми погодилися з цією пропозицією, але зауважили, що для її втілення нам потрібне й інше обладнання. І надали їм список необхідних для дослідження компонентів охоронних систем: осцилографи, аналізатори спектра, генератори, набори для складання макетів, щоб студенти могли розробляти свої конкретні практичні проєкти. Адже повномасштабне вторгнення в Україну оприявнило неабияку потребу для її оборони в електроніці.

— Чому звернулися саме до Ajax Systems?

— Це повністю українська продуктова компанія — команда, яка з нуля налагодила повноцінне виготовлення продукції, вийшла на міжнародний ринок і створила загальновідомий у світі бренд. Тобто це взірець сучасного бізнесу й виробництва.

А наше завдання — випускати конкурентоспроможних спеціалістів, здатних змагатися на ринку праці за свої високооплачувані робочі місця в будь-якій ІТ-компанії. Для цього сучасному технічному університету потрібно мати не лише відповідний кадровий потенціал, а й сучасну матеріально-технічну базу. Без неї неможливо якісно підготувати інженера. Тому зараз, під час російського вторгнення в Україну, коли всі державні кошти спрямовані на перемогу, треба самим шукати способи отримання дороговартісного обладнання і компенсувати його підготовкою кваліфікованих кадрів.

— Яких наступних кроків співпраці сподіваєтеся від Ajax Systems?

— У цій компанії обіцяли передати ще низку спеціалізованого обладнання, щоб студенти могли вивчати нові технології захисту різноманітних об’єктів. Продуктове портфоліо Ajax Systems налічує 135 дротових і бездротових пристроїв для захисту від вторгнення, відеоспостереження, пожежної безпеки та комфорту й автоматизації. Маючи значну експертизу в сучасних інформаційно-комунікаційних технологіях, компанія зможе поділитися набутим досвідом зі студентами.

Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії Фото з відкриття лабораторії