24 березня 2025 року відбулось засідання Eurolibrary – заходу, передбаченого в межах імплементації проєкту «Європейські студії для технічних спеціальностей в Національному університеті «Львівська політехніка» (EUSTS), який реалізується за підтримки програми ЄС Еразмус+ напряму Жан Моне, активність: серія Eurolibrary.
Спікером заходу був Петро Сухорольський – кандидат юридичних наук, доцент кафедри політології та міжнародних відносин Інституту гуманітарних і соціальних наук, автор книги «Основи футурології» (2021), а також численних публікацій, присвячених правам людини у цифрову еру, захисту даних, викликам інформаційного суспільства. Він також член World Futures Studies Federation, автор досліджень, зосереджених на впливі інформаційних технологій на права людини та міжнародне право, учасник міжнародного проєкту Еразмус + Жан Моне Центр Досконалості European Fundamental Values in Digital Era.
Тема засідання Eurolibrary – «Колапс персональної автономності: похмурі майбутності штучного інтелекту». Варто зазначити, що тематика, яку порушив Петро Сухорольський, викликала чималий інтерес у студентів, адже до заходу долучилось близько ста учасників.
Спікер під час засідання Eurolibrary насамперед звернув увагу на потрактуванні того, чим є особиста автономність, наголосивши на тому, що це фундаментальна цінність для нашої цивілізації, але ми рідко про неї задумуємося. Люди набагато частіше обговорюють свободу та її обмеження. Різницю між свободою й автономністю можна відчути, якщо порівняти дві найвідоміші антиутопії – Дж. Орвела та О. Гакслі. В антиутопії Орвела не існує ані свободи, ані автономності, а лише суцільний примус і насильство. І тому може виникнути враження, що автономність і свобода – це тотожні речі. Проте в антиутопії Гакслі різниця між автономністю і свободою стає очевидною. В такому суспільстві практично відсутнє пряме насильство і забезпечено високий рівень формальної свободи. Водночас автономність там зведена до мінімуму через витончені постійні маніпуляції, і саме неможливість особистої автономності навіть у віддаленому від інших людей місці доводить головного персонажа твору до самогубства.
Петро Сухорольський зазначив, що штучний інтелект у його теперішніх варіантах реалізації здебільшого негативно впливає на три головні умови особистої автономності, якими є:
- наявність ментальних здібностей у людей, які дають їм змогу бути автономними,
- адекватний перелік доступних опцій,
- відносна незалежність, що виключає примус чи маніпуляції.
По-перше, люди з подачі технологічних компаній оцінюють ШІ на основі нічим не обґрунтованих міфів про його «велич» і «надлюдську» сутність, але не на основі технічних параметрів, як треба оцінювати будь-яку технологію. По-друге, лише за кілька років ШІ вже допоміг наповнити інфопростір незліченною кількістю сурогатного та вторинного контенту, який не пов’язаний зі справжньою різноманітністю і творчістю. Відшукати достойні альтернативи може лише той, хто знає, що шукати. По-третє, ШІ відчиняє нову величезну «скриню Пандори» високотехнологічних маніпуляцій над людьми в інтересах бізнесу та авторитарної влади.
Водночас Петро Сухорольський презентував студентській молоді нещодавнє світове дослідження Financial Times про стрімке зниження інтелекту людства з 2010 року, головною причиною якого, ймовірно, є соцмережі, новий формат контенту, нескінченний потік відео та маніпулятивні алгоритми.
Особливу увагу спікер акцентував на питаннях правового захисту персональної автономності в Європі, зокрема на прикладі нормативних актів ЄС та Ради Європи, що стосуються регулювання ШІ. На завершення засідання Eurolibrary він порекомендував студентам до прочитання книги, а саме: власну роботу «Основи футурології», а також праці З. Баумана та Л. Донскіса «Плинне зло. Життя без альтернатив», Льюїса Мамфорда «Міф машини», Йозефа Раза «Моральні засади свободи».
Команда проєкту EUSTS щиро вдячна Петру Сухорольському за чудовий виступ, а також усім присутнім на засіданні Eurolibrary за участь, і продовжує працювати над підготовкою інших, не менш цікавих заходів на актуальні теми європейської інтеграції України та співробітництва з Європейським Союзом.