Нещодавно Виконавче агентство із питань освіти, аудіовізуальних засобів і культури (ЕАСЕА) Європейської Комісії оприлюднило результати свого цьогорічного конкурсу. Згідно з ними, Львівська політехніка стала одним із трьох українських вишів-грантоотримувачів, які вибороли право координувати проєкти з розвитку потенціалу вищої освіти.
Основна мета проєкту «Open Practices, Transparency and Integrity for Modern Academia» (OPTIMA), назву якого можна перекласти як «Відкриті практики, прозорість та доброчесність для сучасної вищої школи», — впровадження ідей та практик Відкритої науки в Україні з метою покращення якості освітніх послуг. Серед пріоритетів OPTIMA: робота з переміщеними українськими університетами, фокус на проблемах зміни клімату та інклюзивність завдяки використанню сучасних інформаційних технологій.
Старт цього трирічного проєкту заплановано на 15 січня 2021 року, а його загальний бюджет — понад 930 тис. євро, з яких для Львівської політехніки виділено близько 340 тис.
До консорціуму OPTIMA в якості партнерів увійшли також Донецький національний університет ім. Василя Стуса, Сумський державний університет, Луцький Національний Технічний Університет, Національний антарктичний науковий центр та Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти. Потужним та різноманітним є склад міжнародних партнерів проєкту: Технічний університет Граца (Австрія), Вроцлавська політехніка (Польща), Університет Кот-д’Азур (Франція), ГО «Eurodoc» (Бельгія), ГО «Stichting eIFL.net» (Нідерланди). Асоційовані партнери: Рада ректорів переміщених університетів, ГО «Центр інновацій та сталого міжнародного розвитку» та ТОВ «Антиплагіат».
Проєкт OPTIMA передбачає 4 основні комплекси робіт:
- Розроблення платформи відкритого рецензування як веб-спільноти молодих та досвідчених вчених.
- Забезпечення відкритого рецензування матеріалів принаймні десяти наукових конференцій для студентів та молодих вчених по всій Україні та використання цих заходів як платформи для підвищення обізнаності та обміну найкращими практиками.
- Розроблення масових відкритих онлайн-курсів з Відкритої науки та академічної доброчесності українською мовою.
- Розроблення курсів з Відкритої науки та відтворюваних досліджень з різних дисциплін для студентів-магістрів та аспірантів.
Професор Павло Жежнич, проректор Львівської політехніки та координатор проєкту вважає, що проблематика OPTIMA є вкрай актуальною: «Сьогодні практики Відкритої науки, які в нас є майже невідомі, стають де-факто стандартом в Європі та світі. Цей проєкт дає Україні шанс зробити важливий крок на шляху розвитку та євроінтеграції.»
Олександр Березко, доцент кафедри соціальних комунікацій та інформаційної діяльності Львівської політехніки, член правління Eurodoc та автор ідеї проєкту наголосив на важливості ефективної міжнародної співпраці: «Нам вдалося згуртувати по-справжньому сильний консорціум навколо спільної ідеї. Приємно згадувати, що його ядро було сформовано в стінах Львівської політехніки під час форуму „Litteris et Artibus“ у 2019 році.»