Професорка Університету імені Марії Кюрі-Склодовської в Любліні виступила з лекцією для студентів Львівської політехніки

Кафедра політології та міжнародних відносин Львівської політехніки
Скріншот з онлайн-лекції

6 грудня 2024 року в межах виконання проєкту «Глобальне відповідальне лідерство ЄС: зміна клімату, захист навколишнього середовища та гуманітарна допомога» (EU_LEAD) за підтримки програми Erasmus+ напряму Жан Моне відбулася публічна лекція-дискусія Кристини Лешчинської-Вічмановської, професорки кафедри політичних систем і прав людини Університету імені Марії Кюрі-Склодовської в Любліні (Республіка Польща), на тему «Green Deal як відповідь Європейського Союзу на кліматичну кризу».

«Зміни клімату стосуються цілої планети, тому зелені ініціативи мають реалізовуватися спільно», – наголосила польська професорка. Позаяк Європейський Союз – це найбільш перегрітий континент на світі, то проблема зміни клімату є актуальною для європейців та потребує релевантних підходів до її розв’язання. Кристина Лешчинська-Вічмановська зазначила, що ЄС прагне до лідерства у глобальному світі, де важливе місце посідає економіка, яка сьогодні в Європейському Союзі орієнтується на зелені тенденції.

Лекторка акцентувала увагу на низці важливих моментів. Європейський Green Deal є складовою стратегії глобального лідерства ЄС, але його реалізація потребує значних інвестицій. Так, тільки до 2030 року ЄС планує інвестувати в зелені трансформації 260 мільярдів євро щорічно. Загалом це 25% від загального бюджету ЄС. Окрім бюджету ЄС, джерелами фінансування є приватні інвестиції та позики Європейського інвестиційного банку

Реалізація ЄЗК має як значну підтримку, так і викликає суттєве роздратування в суспільствах багатьох країн-членів ЄС. ЄЗК стосується не лише охорони довкілля, а й бізнесу, системи охорони здоров’я, енергосистеми, сільського господарства та інших сфер, які підлягають суттєвим змінам, що не завжди є популярними з-поміж громадян ЄС: зміни в контексті реалізації ЄЗК в енергетиці (перехід на чисті джерела енергії), економіці (становлення циркулярної економіки), енергоощадності приватних будинків, розвитку сталого транспорту, охорони і відновлення екосистем, адаптації до змін клімату, формування екологічного стилю життя, кліматичної нейтральності, сталому розвитку; зміни в стратегіях ЄЗК, наприклад, «Від лану до столу»; зміни законодавства ЄС задля гарантування незворотності реалізації ЄЗК, обов’язковості впровадження його норм.

Професорка докладніше зупинилася на проблемах реалізації ЄЗК, коли ціла низка країн дотримується позиції «Для чого обмежувати викиди вуглецю, коли інші країни цим не переймаються?». Також можливому послабленню підтримки ЄЗК на міжнародній арені сприяє президенство Д. Трампа, який відомий своїм критичним ставленням до зелених трансформацій, пропонованих ЄС.

Учасники заходу долучилися до цікавої дискусії. Головні питання стосувалися реалізації ЄЗК в умовах президенства Д. Трампа, кліматичних страйків у країнах-членах ЄС, інформування громадян ЄС щодо екологічних ініціатив тощо. Важливо, що до лекції-дискусії професорки Кристини Лешчинської-Вічмановської долучилися не лише викладачі та студенти Львівської політехніки, а й Вармінсько-Мазурського університету в Ольштині (Республіка Польща). Загалом учасниками заходу були понад 80 студентів і викладачів обох університетів.

Команда проєкту EU_LEAD дякує всім за цікаву дискусію та розуміння важливості зелених трансформацій.

З докладнішою інформацією про EU_LEAD можна ознайомитися на сайті проєкту в межах Порталу Львівської політехніки.

Скріншот з онлайн-лекції Скріншот з онлайн-лекції