20 березня Інститут архітектури та дизайну Львівської політехніки провів Міжнародну наукову конференцію на тему «Стратегії сталого розвитку в архітектурі та дизайні». Конференція стала платформою для обміну досвідом у питаннях сталого розвитку не лише між університетами України, а й між закордонними освітніми закладами.
— Важливо будувати майбутнє так, щоб не втілювати ідеї на власному консерватизмі, бо сталий розвиток — це розмова про те, як вийти із зони комфорту заради комфорту майбутніх поколінь. Наш вихід із зони комфорту починається, коли ми починаємо працювати зі студентами, — зазначив у вітальній промові директор Навчально-наукового інституту архітектури та дизайну Юрій Диба.
Також із вітальним словом до присутніх звернулася завідувачка кафедри дизайну середовища Черкаського державного технологічного університету Інна Яковець, яка наголосила на унікальності заходу, зазначивши, що в межах України практично не проводять таких заходів і що цю тему варто порушувати й у контексті інших спеціальностей.
Першою виступила доцентка кафедри архітектурного проєктування та інженерії Національного університету «Львівська політехніка» Лариса Грицюк. У своїй доповіді «Основні аспекти сталості в архітектурі простору» вона висвітлила засоби, якими можливо досягнути сталості в архітектурі, та їхній позитивний вплив на якість життя людей. Також учасникам конференції продемонстрували, як принципи сталості в архітектурі реалізовано на практиці в країнах Європейського Союзу на прикладі будинку Tecla в Італії та циркулярного павільйону в Парижі.
Наступною темою для обговорення на конференції стали мономіста та їхні виклики щодо сталого розвитку. У своїй доповіді доцентка Вільнюського технічного університету Гедиміна Катерина Діденко ознайомила учасників конференції з досвідом адаптації пострадянських міст до принципів сталого розвитку на території Литви.
Представники Лодзької політехніки Філіп Томашевський і Рената Пшевлоцьк-Сьонек розповіли про реставрацію споруд на території Польщі. Зокрема, вони поділилися досвідом реставрації із застосуванням принципів сталого розвитку навчального приміщення Лодзької політехніки зі збереженням автентичності споруди.
У доповіді на тему «Методи та засоби візуалізації наукових реконструкцій архітектурних об’єктів епохи Руського королівства» доцент кафедри реставрації архітектурної і мистецької спадщини Інституту архітектури Національного університету «Львівська політехніка» Василь Петрик продемонстрував учасникам конференції, як застосовують 3D-моделювання для відтворення історичних споруд і міст давнини. Також він розповів про процес відтворення 3D-моделей від збору історичних даних з місць розкопок до кінцевого матеріалу, що допомагає дослідникам у розвитку наукової методології.
— Фундаментом сталого розвитку має бути використання історичного матеріалу для збереження ідентичності, — зазначив Василь Петрик.
Заступниця завідувача кафедри архітектури Ірина Дида в доповіді «Змінний тематичний декор: потенціал впливу на самоідентифікацію українського суспільства» поділилася тим, як світогляд людини формується у зв’язку із зовнішнім середовищем, та розповіла, що дизайнерські вироби в інтер’єрі можуть виступати ідентифікатором етнокультурної парадигми, включно з елементами змінного тематичного декору.
Останньою на конференції розглядали тему візуальних та естетичних викликів, пов’язаних з утилізацією відходів. З доповіддю на цю тему виступила доцентка кафедри архітектурного проєктування Інституту архітектури Національного університету «Львівська політехніка Олександра Дида. Вона наголосила, що розв’язання проблеми відходів має не лише утилітарний, а й естетичний аспект. Сучасне сприйняття середовища значною мірою формується через камери гаджетів, що створює запит на «фотогенічність» міського простору. Водночас екологічна ситуація потребує усвідомлення суспільством важливості проблеми побутових відходів. Зазначено, що багато дизайнерських та оригінальних рішень у сфері утилізації не потребують значних фінансових витрат, тим часом вони не лише сприяють збереженню довкілля, а й допомагають привернути увагу до проблеми та роблять міський простір естетично привабливішим і комфортнішим для людей.
Після завершення першої частини конференції всі охочі мали змогу приєднатися до відкриття виставки проєктів першого загальноукраїнського воркшопу студентів архітектурних, дизайнерських та мистецьких спеціальностей закладів вищої освіти України «Простір ідей» на тему «Дизайн предметно-просторового середовища з використанням матеріалів повторного вжитку». На виставці були продемонстровані макети моделей проєктів студентів, які відображали їхнє оригінальне бачення щодо проєктування об’єктів з дотриманням принципів сталого розвитку.
На третьому поверсі головного корпусу Національного університету «Львівська політехніка» було розгорнуто виставку робіт студентів-учасників заходу. Його темою стало використання матеріалів повторного вжитку та відходів виробництва у виготовленні архітектурних форм, меблів та елементів інтер'єру, що відповідає сучасним тенденціям в екодизайні, сприяє зменшенню кількості відходів та покращенню екологічного стану планети. Метою конкурсу було виконати дизайн-проєкт із використанням вторинних матеріалів, знайти нові способи їх адаптації, подати макет або прототип. На виставці презентували 35 проєктів із 5 архітектурних і дизайнерських шкіл України.
Захід викликав велике зацікавлення серед викладачів та студентів Інституту архітектури та дизайну Львівської політехніки. Завданнями конкурсу були інтенсифікація співпраці між архітекторами та дизайнерами вищих шкіл України, а також визначення на майбутнє нових спільних орієнтирів у розвитку архітектурної освіти, яка націлена на подолання світових викликів у питаннях сталого розвитку, збереження екології та коштів, пошуку нових напрямів в архітектурі та дизайні, а також вироблення культури ставлення до матеріалів, які надаються до повторного використання.
Це завдання було виконано: політехніки ознайомилися з роботами і досягненнями своїх колег з інших українських вишів, а також намітили напрями співпраці на майбутнє та сформували ідеї наступних конкурсів.
21 березня відбулося нагородження студентів, які брали участь у воркшопі, дипломами учасників. Їх вручив директор Інституту архітектури та дизайну професор Юрій Диба.
Цього року була перша спроба реалізації нової ініціативи ІАРД «Простір ідей». Організатори сподіваються, що такі конференції та студентські воркшопи-конкурси на актуальні теми стануть традицією.