Національний фінал змагань з усного математичного рахунку «Прангіліме–2016» у Національному університеті «Львівська політехніка» проводять уже вдруге. Цьогоріч до Львова прибули переможці змагань з переважної більшості областей України.
Учасників і гостей цікавого й пізнавального інтелектуального змагання, у якому цьогоріч взяли участь понад 40 тисяч учнів, вчителів та батьків, тепло привітав ректор Львівської політехніки професор Юрій Бобало. Він, зокрема, зазначив: «Нинішні інтелектуальні змагання – це для багатьох із вас перша сходинка до наукового Олімпу. І надзвичайно цінним є те, що українське суспільство в особі державних інституцій організувало і проводить для своїх юних громадян це свято знань, свято інтелекту, свято великої науки математики».
Ректор Юрій Бобало нагадав всім слова видатного вченого, першого Президента Національної академії наук України Володимира Вернадського, які є актуальними і в наш час: «Науковий світогляд, просякнутий природничими науками і математикою, є величезною силою не лише сьогодення, а й майбутнього». Промовець висловив сподівання, що невдовзі чимало з учасників «Прангіліме–2016» поповнять дружну родину львівських політехніків, обравши уславлений університет для продовження свого навчання у вищій школі.
В урочистому відкритті фінальних змагань взяв участь і виступив координатор проекту «Міксіке» в Україні, заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей. Нагадаємо, що свого часу він був директором Фізико-математичного ліцею у Львові, працював начальником обласного управління освіти, віце-ректором Українського католицького університету.
Павло Хобзей підкреслив, що така гра збагачує не лише учнів, а й учителів. Вони вчаться одні в одних. Школа не завжди встигає за входженням у цифровий світ. А ще промовець звернувся до учнів: «Не бійтеся мати свою думку, обстоювати свою позицію, не бійтеся зробити помилку...». З почуттям гумору він зазначив: «Моя роль у здійсненні цього проекту перебільшена. Заслуга моя у тому, що знайшов єдино правильну кандидатуру керівника проекту – Маргариту Носкову, а тепер купаюся у променях її слави». Він також висловив сподівання, що наступного року у змаганнях візьмуть участь уже не 40 тисяч осіб, а 400 тисяч.
Дещо про слова, які відомі усім учасникам цих змагань. «Міксіке» у перекладі з естонської означає «чомучка». Значить – допитливий. Цим словом названо освітнє онлайн-середовище, створене 1994 року в Естонії. І ще одне часто вживане слово «Прангіліме». Це, власне, назва самих змагань з усного математичного рахунку. Прангіліме – невеличкий острів в Естонії. Тут працює школа, директор якої започаткував вивчення азів арифметики і математики у формі гри.
Як розповідає координатор проекту, фахівець Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Маргарита Носкова, спільний естонсько-український проект дає змогу дитині почувати себе впевненішою, зростає її самооцінка, розвивається логічне мислення.
Після привітання учасники фінальних змагань попрямували до студентської бібліотеки, де розташовані комп’ютерні класи Навчально-інформаційного центру Львівської політехніки. А от вчителі, батьки вболівали за ходом змагань у режимі онлайн.
Змагання проходили у різних вікових групах і номінаціях. Перші місця здобули: в номінації «Чомучки» – Микита Сопронов із Запоріжжя; в номінації «Дослідники» – Станіслав Дутка з міста Конотопа Сумської області; в номінації «Дівчата 7–11 клас» – Анастасія Михалевич із міста Стрия, що на Львівщині; в номінації «Хлопці 7–11 клас» – Ростислав Гарба із Самбірщини Львівської області; в номінації «Сеньйори-жінки» – Світлана Житарюк із Збаражчини Тернопільської області; в номінації «Сеньйори-чоловіки» – Степан Бугера, студент Львівської політехніки.
Призерами Національного фіналу змагань з усного рахунку «Прангіліме–2016» стали Дмитро Дубич (м. Кривий Ріг), Микита Поляков, (Солоненський НВК «Перлина»), Максим Царинський, (м. Сокаль), Ярослава Стець (м. Стрий), Віктор Шпаченко, тренер національної збірної «Прангліміне», Павло Такса (м. Вінниця), Анастасія Юрків (м. Стрий), Владислава Лохман (м. Ладижин), Станіслав Пастерніков (м. Львів), Анна Таран (м. Ладижин), Віталій Царинський, (с. Угринів Сокальського району). Всі вони отримали грамоти і пам’ятні подарунки.