28 листопада у межах серії розмов «Запитай випускника» в Національному університеті «Львівська політехніка» відбулася зустріч викладачів і студентів кафедри архітектури та реставрації з випускницею Інституту архітектури та дизайну, історикинею архітектури та координаторкою проєкту «Інтерактивний Львів» Ольгою Заречнюк. Ольга веде активну дослідницьку діяльність у Центрі міської історії Центрально-Східної Європи та всіляко долучається до розвитку й збереження української історичної пам’яті. Під час візиту на рідну кафедру вона розповіла студентам про свій кар’єрний шлях і окреслила власні здобутки за ці роки.
Вступне слово виголосив директор інституту, доктор архітектури Юрій Диба, який акцентував на важливості проведення такого заходу для студентів і поділився з присутніми своєю філософією стосовно вибору професійного шляху в галузі архітектури:
— Я хочу, щоб ця зустріч змінила вашу думку щодо ваших майбутніх перспектив. Адже ці перспективи справді різноманітні. Архітектурна спеціальність є універсальною: ви можете працювати в туристичній сфері, бути музеєзнавцем, музейником, реставратором, художником, вже не кажучи про посаду архітектора, а також можете бути істориком архітектури, як наша сьогоднішня гостя.
Ольга Заречнюк розпочала виступ з розповіді про свою діяльність у міській дослідницькій інституції «Центр міської історії Центрально-Східної Європи». Вона та її команда, яка складається з істориків, соціологів, культурологів, архітекторів та інших дотичних до сфери спеціалістів, зосереджують увагу на дослідженні історії модерну періоду XIX–XX ст. Гостя коротко окреслила свої головні обов’язки, цілі організації та методи роботи з історичними даними.
Далі спікерка представила свій проєкт «Інтерактивний Львів», який репрезентується через карту і головною метою якого є дослідження історії конкретного будинку у Львові, що може охоплювати інформацію про його побудову, перебудову, реставрацію, реконструкцію тощо. Дані для наповнення сайту дослідниця бере з Державного архіву Львівської області, а саме з бюрократичної документації, до якої належать креслення, записки забудовників, погодження проєктів з міською владою тощо. На думку Ольги, ця частина історії львівської архітектури є маловивченою, потребує більшого розголосу та заохочення до пізнання:
— Ці джерела можуть розповісти дуже багато, часом абсолютно неочевидні речі. Наприклад, ми можемо дізнатися щось, що відбувалося довкола: про певні диспути чи проблеми, які вирішувалися між містом і архітекторами. Часто події тогочасних щоденних реалій просто не потрапляють в історію, яку ми пишемо.
Гостя поділилася корисними ресурсами для поглибленого вивчення історії архітектури, розповіла про власні лекції на цю тему та запросила всіх охочих ознайомитися з ними. Також спікерка представила свої інші, не менш цікаві, проєкти й оголосила про плани на подальші дослідження в цій сфері. Зокрема, нині її цікавить тема охорони спадщини у Львові й те, як це свого часу вплинуло на архітектурну реставрацію.
— Без глибокого вивчення історії неможливо усвідомити все. Зважаючи лише на методику реставрації будівлі, важко розібратися, чому певні рішення були прийняті. Треба дивитися ширше, читати багато історії, дізнаватися про ідеологічні, політичні чинники, які могли вплинути на кінцевий результат, — поділилася своїми думками гостя.
Лекційна частина заходу завершилася запитаннями від студентів і теплою розмовою з нотками ностальгії між викладачами та запрошеною випускницею.