20 листопада 2024 року в рамках проєкту «Європейські студії для технічних спеціальностей у Національному університеті «Львівська політехніка» (EUSTS) за підтримки програми ЄС Еразмус+ напряму Жан Моне в онлайн форматі відбувся інтерактивний захід «Поширення кращих практик викладання європейських студій та створення міждисциплінарних програм у закладах вищої освіти України: обмін досвідом».
Івент було організовано командою Навчально-науковий центр «Європейські студії для технічних університетів» Львівської політехніки спільно з викладачами Національного університету «Одеська юридична академія». Учасники заходу поділилися досвідом та власним баченням до впровадження європейських студій у закладах вищої освіти України.
Проф. Ярина Турчин (керівниця проєкту EUSTS, керівниця кафедри Жан Моне «Європейські студії для студентів технічних спеціальностей Національного університету «Львівська політехніка», директорка Інституту гуманітарних і соціальних наук) закцентувала увагу на особливостях розвитку та імплементації міжнародних програм у Львівській політехніці, що дає змогу не тільки впроваджувати кращий європейський досвід викладання, але й популяризувати власні надбання за кордоном, спільно з міжнародними партнерами реалізовувати важливі наукові та освітні проєкти. З-поміж найбільш перспективних напрямів роботи спікерка виокремила розробку міждисциплінарних програм з європейських студій з тематики енергетичної політики, розвитку цифрового потенціалу та кліматичної політики за стандартами ЄС, адже такі теми викликають особливий інтерес у студентському середовищі Національного університету «Львівська політехніка» і є затребуваними роботодавцями з огляду на євроінтеграційні перспективи України.
Проф. Борис Кормич (виконавець модуля Жан Моне «Комплексний підхід ЄС до безпеки: подолання загроз, створення сильної екосистеми безпеки», завідувач кафедри морського та митного права Національного університету «Одеська юридична академія») поділився власним досвідом поширення знань з європейської безпеки, зокрема через проведення наукового дослідження на тему «Співробітництво Україна-ЄС у протистоянні гібридним викликам», розробку модуля «Європейський досвід у впровадженні безпеки» із залученням широкого кола стейкхолдерів з університету Уппсала, Бірмінгемського університету, Катанійського університету. Адже спільно з європейськими колегами вдалося успішно розробити та імплементувати низку навчальних курсів, як-от: «Інтегрована морська політика для Півдня України», «Геоекономічна політика Чорноморського регіону» та інші. Реалізований модуль Жан Моне головно акцентувався на питаннях, чим є феномен безпеки в сучасному світі, якими є головні виклики та шляхи досягнення безпеки. Спікер продемонстрував, як змінювалося змістове наповнення модуля з огляду на нові виклики європейській безпеці в контексті повномасштабного російського вторгнення.
Доц. Наталія Вовк (учасниця проєкту EUSTS, доцентка кафедри соціальних комунікацій та інформаційної діяльності Національного університету «Львівська політехніка») поділилася досвідом із практик викладання європейських студій для студентів технічних спеціальностей через призму головних викликів, як-от: заохотити студентів до вибору дисциплін; зробити заняття цікавими; урізноманітнити навчальний процес; актуалізувати навчальні матеріали; постійно популяризувати новини і результати проєкту, а також шляхах їх подолання командою EUSTS. Спікерка розкрила особливості викладання модулів «Енергетика ЄС та нові тренди для України», «Україна-ЄС: цифрова трансформація», «Екологічна та кліматична стійкість ЄС» із широким залученням практик проєктного менеджменту.
Дар’я Мінченко (начальниця відділу міжнародних зв’язків, доцентка кафедри цивільного права Національного університету «Одеська юридична академія») розкрила особливості організації міжнародної роботи в Одеській юридичній академії, залученості до численних міжнародних проєктів – Еразмус+ Жан Моне, К2, академічних обмінів, UNOPS (програма підготовки для слідчих ДБР), співробітництва з представниками закордонних вишів та міжнародних організацій. Продемонструвала численні збірки за результатами наукових конференцій, посібники (зокрема англомовні), опубліковані у межах виконання міжнародних проєктів. Дар’я Мінченко зупинилася і на викликах у реалізаціях грантів, зокрема в умовах пандемії COVID-19, російської агресії, відсутності енергопостачання, що, безумовно, змінило, але не зупинило роботу команд проєктів.
Доц. Тетяна Краснопольська (доцентка кафедри політичних теорій Національного університету «Одеська юридична академія») ознайомила учасників заходу з кращими практиками викладання європейських студій для здобувачів-політологів Одеської юридичної академії на всіх освітніх рівнях – від бакалаврів до аспірантів. Це стало можливим завдяки якісно напрацьованим та імплементованими в освітні програми навчальні курси про ЄС, євроінтеграцію, екополітику, децентралізацію, демократію, наприклад, «Євроінтеграція міжнародного публічного управління», «Специфіка політичного розвитку України у світлі євроінтеграції» та інші.
Під час дискусії учасники обговорили спільні проблеми та перспективи у впровадженні академічних і наукових програм від ЄС, шляхи кооперації та подальші професійні плани.
Практичну частину заходу із застосуванням інтерактивних методів навчання для формування знань про ЄС як відповідального глобального актора сучасної системи міжнародних відносин для студентів Національного університету «Одеська юридична академія» (м. Одеса) провели тренери з методик викладання, учасники проєкту EUSTS – доц. Ольга Івасечко (кафедра ПМВ), доц. Олег Цебенко (кафедра ПМВ). Також до підготовки заходу долучилися доц. Олександр Марковець (кафедра СКІД), доц. Лідія Каша (кафедра ЕКС), доц. Ірина Сухорольська (кафедра ПМВ), доц. Олена Лукачук (кафедра ПМВ).
Загалом до заходу долучилася 51 особа – студенти, аспіранти, викладачі Національного університету «Львівська політехніка» та Національного університету «Одеська юридична академія». Команда проєкту EUSTS висловлює вдячність усім учасникам івенту за цікаві дискусії, професійні доповіді, обмін кращими практиками та вироблення нових ідей для розвитку європейських студій у ЗВО України.
З докладнішою інформацією про EUSTS можна ознайомитися на сайті проєкту в межах Порталу Львівської політехніки.