До Дня української писемності та мови, яке відзначають 9 листопада, у Національному університеті «Львівська політехніка» відбулося засідання «круглого столу» на тему «Українська мова для іммігрантів та емігрантів: зберегти рідне, набути нове». Зібрання проводили з ініціативи Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Львівської політехніки. Серед запрошених – лінгвісти, лінгводидактики, викладачі-практики, фахівці з міграційних питань, представники державних, громадських і релігійних організацій, волонтери.
Вступним словом зустріч відкрила старший науковий співробітник інституту, кандидат філологічних наук Олеся Палінська. Привітала учасників «круглого столу» і народний депутат України Оксана Юринець. До них звернулася також заступник керівника науково-дослідної частини Львівської політехніки Лілія Жук.
Головною темою для обговорення стали питання мовної адаптації іммігрантів в Україні, проблеми викладання української мови для внутрішньо переміщених осіб та мігрантів, місця і ролі мови в глобалізованому суспільстві.
Директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Ірина Ключковська поділилася своїми дослідженнями і спостереженнями за досвідом інших країн у питанні збереження і розвитку державної мови. Вона, зокрема, підкреслила, що такі країни як Франція, Польща, Великобританія, Естонія мають розвинену нормативно-правову базу, яка спрямована передусім на захист своєї мови. В деяких країнах є навіть кримінальна відповідальність та штрафи за порушення закону про мову.
Активну участь у дискусії під час «круглого столу» взяли головний спеціаліст управління Державної міграційної служби України у Львівській області Арсен Грабчук, старший викладач кафедри програмування Львівського національного університету ім. І. Франка і громадський діяч Святослав Літинський, голова громадського об’єднання «И так поймут» Роман Матис, завідувач секції мовної підготовки іноземних студентів Львівської політехніки Андрій Моторний, начальник відділу активної підтримки безробітних Львівського міського центру зайнятості Ольга Проць, викладач безкоштовних курсів української мови Галина Синєока та інші.
Про значення української мови як важливого чинником національної безпеки говорила професор кафедри загального мовознавства Львівського національного університету ім. Івана Франка професор Галина Мацюк. Вона наголосила на тому, що в нас немає інструментарію для пізнання теперішньої дійсності, бо ми послуговуємося застарілими програмами і неактуальною зараз інформацією. Розв’язання цієї проблеми вбачає у введені в навчальний процес спецкурсів з соціолінгвістики та залучення до цієї проблеми не лише філологів, а й фахівців інших напрямів.
Результатом зацікавленого діалогу під час «круглого столу» стануть розроблені рекомендації, скеровані до органів законодавчої влади Україні, для розробки мовного законодавства щодо іноземців, які працюють і навчаються в Україні.