З нового навчального року у Львівській політехніці навчатиметься 10000 першокурсників, з них на бюджетних місцях денної форми навчання – близько 4500 осіб, заочної форми навчання – близько 200 і за кошти фізичних і юридичних осіб – понад 5000. 1500 випускників коледжів стали студентами старших курсів (з них – понад 200 навчатимуться за державний кошт).
Про перебіг вступної кампанії розмовляємо з відповідальним секретарем Приймальної комісії університету Романом Шуляром.
– Романе Віталійовичу, а скільки осіб виявило бажання вчитися у Львівській політехніці?
– До нас надійшло понад 50 тисяч заяв. За цією кількістю ми посіли друге місце серед вишів України. А от за кількістю заяв від осіб з повною загальною середньою освітою ми на третьому місці.
– Чи багато абітурієнтів віддали пріоритет нашому університетові?
– Таким правом скористалися вчорашні школярі, які подали понад 37 тисяч заяв. Серед них – близько 15 тисяч одразу обрали Львівську політехніку, зазначивши її у 1, 2 і 3 пріоритетах.
– А які особливості цьогорічного вступу?
– Їх є кілька: цього року зарахування на бюджет пройшло в одну хвилю; вакантні бюджетні місця можна було заповнювати і за рахунок контрактників, які виконали умови зарахування, тобто подали оригінали документів. І найважливіше – рейтингові списки рекомендованих до зарахування абітурієнтів формувала і пропонувала вишам Єдина державна електронна база з питань освіти. 6 серпня ми отримали рекомендації з Єдиної бази для зарахування вступників-школярів за пріоритетними заявами і, власне, за ними повністю виконали державне замовлення.
– Які напрями підготовки користувалися найбільшою популярністю?
– Всі рекорди побили комп’ютерні науки та програмна інженерія, економіка, соціальні науки, а за кількістю поданих заяв з першими пріоритетами перші п’ять місць відповідно посіли міжнародна економіка, практична психологія, міжнародна інформація, правознавство і журналістика. Були випадки, коли оригіналів було більше ніж рекомендованих державних місць, тому чимало абітурієнтів, які обрали наш університет і не пройшли на державне замовлення, навчатимуться у нас на комерційних місцях.
– Який був прохідний бал?
– На кожному напрямі – різний. Наприклад, на міжнародній економіці, міжнародній інформатиці, практичній психології прохідний бал становив 192. Це більші бали, ніж торік, а це означає, що вчитися в нас будуть значно сильніші студенти.
– Яка ситуація із комерційниками?
– Тут теж є хороша тенденція: будемо мати потужний і якісний контингент. У нас навчатиметься також близько 30 осіб з Марокко, Еквадору, Конго, Гани і Великобританії.
– Чи багато у нас навчатиметься пільговиків?
– Не всі місця, передбачені для пільгових категорій, зайняті, бо виконали умови для зарахування менше пільговиків, ніж минулого року. Серед категорій, які вступили поза конкурсом – I і II група дітей-інвалідів, учасники АТО, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, діти шахтарів. Для дітей-сиріт держава передбачила окремі державні місця.
– Чи навчатимуться у нас студенти з інших областей України?
– Так, їх цьогоріч навчатиметься десь близько тисячі осіб. Це представники з усіх областей України, зокрема з окупованих територій, які мають статус переселенців.
– Які були труднощі під час прийому документів?
– Цього року надійшло 70 відсотків електронних заяв і вони «лягли» на плечі працівників деканатів інститутів. Ті ж, хто мав додаткові бали, здавали документи у паперовій формі. Утруднювала прийом документів і непоінформованість вступників і їхніх батьків стосовно заповнення документів, тим паче, що в кожному університеті були якісь суто свої нюанси вступу. Гадаю, Міністерство освіти і науки мало б більше інформувати вступників стосовно нових умов і особливостей вступу. Зрештою, це потрібно не лише вступникам, а нам, працівникам приймальних комісій, бо у нас також у цей період виникає чимало запитань до міністерства, адже все передбачити неможливо. Крім цього, траплялося, що вступники необдумано ставили пріоритети і отримували в нас рекомендацію на державне місце. База, звичайно, обирала бали, за якими не було глибокого розуміння вибору вступниками вишу. Внаслідок, ми отримали сотні відмов щодо вступу на державні місця від вступників. Це спричинило міграцію вступників, незважаючи на рекомендації Єдиної бази. Звичайно, хтось із них міг опинитися за бортом державних місць. Однак нова система пріоритетів має велику перевагу, бо більшість вступників обдумано розставили свої пріоритети на заявах і цілком заслужено, враховуючи свої конкурсні бали, отримали державні місця.
– Що було нового порівняно з минулим роком?
– Найперше – наявність пріоритетів, які обирали абітурієнти. Це відіграло свою позитивну роль під час вступної кампанії. Ми дуже переживали за те, щоб вчасно прийняти документи, не створюючи великих черг. За рекомендацією нашого відділу маркетингу підключили до вступної кампанії студентів-волонтерів. Їх можна було побачити в жовтих футболках з написом «Львівська політехніка» в аудиторіях, де приймали документи, в коридорах. Саме вони інформували вступників щодо черг, перевіряли наявність документів. І це дало блискучі результати, тож черги ми мали хіба що з вини Єдиної бази, коли вона з якихось причин часом не працювала. Крім цього, за чотири дні до початку кампанії провели навчання з тими політехніками, які мали займатися прийомом паперових документів, ознайомили їх з технікою, базою, звертали увагу на роботу з технікою і швидкість приймання документів. У перші два дні і в перший тиждень ми таки мали чималі черги. Тоді ми прийняли до 80 відсотків усіх заяв від абітурієнтів, включно з електронними заявами.
– Яка ситуація із спеціалістами і магістрами?
– Державне замовлення з ними ми повністю заповнили. Маємо майже стільки комерційників, що й торік. В серпні (17 – 21 серпня) ми оголосили додатковий набір вступників на вільні місця ліцензійного обсягу за освітньо-професійними програмами підготовки «спеціаліст» та «магістр» на денну і заочну форми навчання. Успішно склавши фахові вступні випробування на спеціальності ОКР «спеціаліст» і «магістр» і на напрями підготовки ОКР «бакалавр» на основі ОКР «молодший спеціаліст» та творчі конкурси на напрями підготовки «архітектура», «дизайн», «реставрація творів мистецтва», «журналістика» молоді люди ще встигли на потяг, який повезе їх в бурхливе студентське життя. Крім цього, добрали на заочне навчання і тих випускників шкіл, котрі з якихось причин не встигли здати документи вчасно.
– Якою була для Вас вступна кампанія, оскільки у Вас вона – перша?
– В мене є дуже хороший вчитель, колишній секретар Приймальної комісії Олег Давидчак (нині проректор), який досконало вивчив всі тонкощі і нюанси вступної кампанії. Нині від ректорату він відповідає за цю ділянку роботи. Без нього важкувато було б у стислі терміни дати собі раду з нововведеннями, роботою з Єдиною базою тощо.