Міністерство у справах ветеранів України реалізує експериментальний проєкт щодо запровадження інституту помічника ветерана в системі переходу від військової служби до цивільного життя у Вінницькій, Дніпропетровській, Львівській та Миколаївській областях (за постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2023 року № 652).
У межах цього проєкту передбачено підготовку помічників ветеранів – фахівців із супроводу ветеранів, які здійснюватимуть підтримку переходу від військової служби до цивільного життя. Організація підвищення кваліфікації помічників ветерана здійснюється у центрах ветеранського розвитку, утворених на базі закладів вищої освіти. Зокрема, в Національному університеті «Львівська політехніка» підготовкою помічників ветеранів будуть опікуватися викладачі кафедри соціології та соціальної роботи Інституту гуманітарних і соціальних наук на базі новоствореного Центру, офіційно відкритого 21 липня 2023 року.
З цією метою науково-педагогічні працівники кафедри СР – завідувачка кафедри Лілія Клос, доцентки Тетяна Шаповалова і Мар’яна Школяр, старші викладачки Галина Герасим та Уляна Яцишин, а також ветеран російсько-української війни, учасник АТО/ООС, юрист Віталій Кузьмінський – взяли участь в інтенсивній навчальній програмі для викладачів «Теорія та практика підготовки фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб» (19–21 липня 2023 року, м. Трускавець). Програма для викладачів є частиною експериментального проєкту, який впроваджується за підтримки Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні та фінансування Європейського Союзу.
Участь викладачів кафедри соціології та соціальної роботи в інтенсивній програмі передбачала здобуття нових знань, умінь, компетентностей, зокрема через обмін досвідом між представниками залучених університетів (окрім Львівської політехніки, також Чорноморського національного університету імені Петра Могили (м. Миколаїв) та Вінницького національного технічного університету), а також Міністерства у справах ветеранів, ПРООН в Україні (компонента «Громадська безпека і соціальна згуртованість»), Міжнародної організації з міграції, Українського ветеранського фонду, громадських і державних організацій, залучених до процесів реабілітації, реінтеграції, підтримки ветеранів під час переходу від військової служби до цивільного життя.
Зокрема:
- Уляна Яцишин презентувала сучасні підходи до організації та проведення соціологічних досліджень потреб і проблем ветеранів;
- Галина Герасим розповіла про роботу з ветеранами війни з проявами адиктивної поведінки (агресія, залежність від психоактивних речовин тощо);
- Мар’яна Школяр поділилася досвідом організації роботи з ветеранами у громадах;
- Лілія Клос взяла участь в обговоренні проблеми надання реабілітаційної допомоги ветеранам відповідно до міжнародних рекомендацій та чинного законодавства в Україні;
- Тетяна Шаповалова як координаторка співпраці в рамках експериментального проєкту від Львівської політехніки особливу увагу зосереджувала на структурі та змістовому наповненні самої програми підвищення кваліфікації, а також функціоналі помічників ветеранів.
Результатами навчання викладачів кафедри СР за інтенсивною програмою проєкту є:
- затвердження програми підвищення кваліфікації з підготовки помічника ветерана;
- виявлення низки гострих питань у формуванні професійного портрета помічника ветерана, що потребують нагального розв’язання;
- налагодження міжуніверситетської співпраці з партнерськими ЗВО, з Міністерством у справах ветеранів України, міжнародними, громадськими та державними організаціями, залученими до підтримки ветеранів у процесі переходу від військової служби до цивільного життя.
Всі учасники тренінгу отримали сертифікати і новий, дуже актуальний досвід щодо організації та реалізації програми підготовки помічника ветерана в системі переходу від військової служби до цивільного життя.